Archive for اخبار

اتهام مهدی توکلی بیکاری است!

ه گزارش خبرنگار پیام سندیکا، مهدی توکلی یکی از کوشندگان سندیکای کارگران فلزکارمکانیک ایران در کمپین های سال ٩٩ به بعد است که هم اکنون در زندان شهرکرد زندانی است و با اتهام غیر کارگری روبرو شده که این اتهامات برایش مجازات حداکثری را به بار خواهد آورد.

مهدی توکلی بعد از آنکه در کمپین های کارگری فعال ظاهر شد از سوی کارفرمایان در لیست سیاه قرار گرفت و 2٢سال آخر را در بیکاری محض به سر برد تا آنجا که افسردگی به سراغش آمد و این افسردگی عنان اختیار را از کف او ربود.

بیکار کردن کارگران قتل خاموشی است که کارگر و خانواده اش را تا مرز افسردگی، اعتیاد و مرگ می برد که کار کارفرمایان بیشرفی است که او را بیکار نموده اند. امروز این مهدی توکلی نیست که باید محاکمه و مجازات سنگینی را متحمل شود بلکه پیمانکاران بی شرافتی که به کارگران ظلم می کنند باید زندانی و محاکمه شوند.

مهدی توکلی کارگری مبارز و انسان دوستی است که رونق گرفتن سفره های کارگران را آرمان خود می داند. او از هر اتهامی مبراست و باید فورن آزاد شود.

سندیکای کارگران فلزکارمکانیک ایران ١٠ بهمن ١٤٠٢

لایحه هفتم توسعه را ناقض قانون اساسی و قانون کار است!

به گزارش خبرنگار پیام سندیکا، در تاریخ ٩ دیماه ١٤٠٢ نامه اعتراضی توسط بیش از ٤٠٧٠ نفر به شورای نگهبان تسلیم شد که متاسفانه از ثبت آن خودداری و فقط شماره تلفنی ٠٢١٦٦٤٠١١٧١ جهت پیگیری به آقای حسن مرادی از بازنشستگان پیگیر داده شد. متن نامه به شرح زیر است:

«به نام خدا

لایحه هفتم توسعه را ناقض قانون اساسی و قانون کار است!

نهاد محترم شورای نگهبان

با سلام، احتراما، اینجانبان امضا کنندگان متن پیوست، به استحضار از آن نهاد محترم میرسانیم که، برنامه هفتم توسعه به لحاظ قانونی نبایستی قوانین مادر و بالادستی را نقض کند. …بیشتر

اتحاد رمز پیروزی است!

به گزارش خبرنگار پیام سندیکا، امروز سه شنبه ٢١ آذرماه بازنشستگان کشوری مطابق هر هفته در شهرهای سنندج، اراک، کرمانشاه، قزوین، اردبیل، اهواز دست به تجمع زدند. با توجه به مذاکرات صورت گرفته طی ماههای گذشته در کرمانشاه و اهواز بازنشستگان تامین اجتماعی در همبستگی با بازنشستگان کشوری بصورت مشترک تجمع را رقم زدند. در کرمانشاه ٦٠٠ بازنشسته تامین اجتماعی، کشوری در یک اجتماع باشکوه اتحاد را فریاد زدند.

متاسفانه هنوز شرایط برای اتحاد عملی در همه شهرها و به ویژه با بازنشستگان مخابرات فراهم نگردیده است تا جنبش بازنشستگی توان خود را در اعتراض به بی رمق کردن سفره های خود نشان دهند. امیدواریم که این اتحاد که از کرمانشاه فرا روییده است به تمامی نقاط میهن عزیز گسترش پیدا کرده در تجمعات بعدی متبلور شود.
…بیشتر

فولاد همچنان در اعتصاب!

به گزارش خبرنگار پیام سندیکا، سومین روز اعتصاب در فولاد اهواز همچنان ادامه دارد. متن اطلاعیه ای که کارگران معترض گروه ملی فولاد منتشر کردند به شرح زیر است:

«کارگران گروه ملی فولاد ایران – اهواز روز دوشنبه 22 آبان 1402 برای سومین روز متوالی با اعتصاب چند ساعته در محل شرکت و مقابل ساختمان مدیریت تجمع کردند. خواست ها همچنان همسان سازی حقوق مطابق با دریافتی شرکت های مشابه، اجرای کامل طبقه بندی مشاغل، بازگشت به کار تمانی کارگران اخراجی مهمترین خواسته های ما کارگران فولاد است»

کارگران در مقابل ساختمان مدیریت شعار:« نه تبعید نه زندان/ دیگر اثر ندارد – مدیر بی لیاقت/ نمی خوایم نمی خوایم» را سر دادند. …بیشتر

کانون عالی بر ضد بازنشستگان!

به گزارش خبرنگار پیام سندیکا، در جلسه انزلی که کانون عالی ترتیب آن را داده بود چه گذشته است؟ چرا سخنرانی ها و تصمیمات گرفته شده در این جلسه را برای عموم بازنشستگان اعلام نمی کنند؟ مگر چه گفته اند و چه تصمیم گرفته اند که نباید به گوش نامحرمان بازنشسته برسد؟

آیا واقعیت دارد که کانون عالی با واریز حق بیمه ها به اداره دارایی نه صندوق سازمان تامین اجتماعی موافق است؟

آیا درست است که کانون عالی قول داده است پیگیر طلب ٨٠٠ هزار میلیارد تومانی سازمان تامین اجتماعی که در واقع اندوخته بازنشستگان است از دولت نباشد و آن را بخشیده است؟ …بیشتر

هشدار هشدار برای کار به عراق نروید!

به گزارش خبرنگار پیام سندیکا، با آنکه بارها در مورد شرایط کار در عراق به دوستان پروژه ای هشدار داده بودیم اما باز هم هستند کارگرانی که به عراق می روند و با سری افکنده به خانه باز می گردند.این بار فولاد بصره و پیمانکاری به نام غدیر خسروی. غدیر خسروی جهت نصب تجهیزات فولادسازی نیرو استخدام می کند آنهم چه استخدامی؟؟؟ عکس قرارداد را در انتها می گذاریم.

١-این قرارداد هیچ ضمانت اجرایی در ایران ندارد و قابل پیگیری نیست.

٢- به هر بهانه ای می توانند ٣٠ روز حقوق شما را بالا بکشند …بیشتر

غواصی مدیران از جیب بازنشستگان و کارگران!

به گزارش خبرنگار پیام سندیکا، خبرگزاری تسنیم مصاحبه ای را گزارش کرد که در کانال تلگرامی دانستنی های کارگر به تاریخ ١ تیر به کد خبر ٩١٩ نماینده مردم تهران آقای علی خضریان رییس تحقیق و تفحص از شستا در مجلس چنین گفته است:« جای بسی تامل است که علیرغم اطلاع بدنه مدیریتی ارشد شستا از هزینه کرد های خارج از عرف در برخی شرکت ها از قبیل پرداخت هزینه غواصی و تفریحی برخی مدیران از جیب کارگران و بازنشستگان محترم در این برهه حساس و سخت اقتصادی برای مردم عزیز استفاده از این قبیل مدیران با کدام توجیه و منطق دولت انقلابی سازگار است… با عرض تاسف عرض کنم علیرغم برگزاری جلسات متعدد با دستگاههای نظارتی درون مجموعه وزارت کار و برون سازمانی نه تنها توان و علاقمندی برای مبارزه با فساد وجود ندارد بلکه به دفعات مشاهده می شود بدنه مدیریتی شستا به جای برخورد با باقیمانده جریان متخلف و با تشکیل پرونده برای مدیران سابق اقدام به توجیه تخلفات مذکور می نماید»

این سخنان به معنی این است که اندوخته های کارگران و بازنشستگان در شستا به بازیچه ای برای مدیران و مافیا تبدیل شده است که برای غواصی و شنا هم از جیب کارگران و بازنشستگان باید هزینه شود و وزارت کار و تامین اجتماعی و حتا بازرسی کل کشور هم چشم بر روی این تخلفات بسته اند. …بیشتر

اخراج به دلیل حق خواهی!

به گزارش خبرنگار پیام سندیکا، پس از اعتصاب ٣ روزه ٢٠٠ کارگر شرکت سرما آفرین در کرج و برخورد قلدر منشانه مدیرعامل آقای کلاهدوز با این کارگران نسبت به عقب افتادن حقوق ها، ٥ کارگر این شرکت را اخراج و ٢ نفر از آنان نیز توسط پلیس دستگیر و زندانی شدند.

وزارت کاری که باید به عملکرد کارفرمایان نظارت کند، و می بایست وارد ماجرا شده نه تنها مدیرعامل این شرکت را جریمه می کرد بلکه از اخراج این کارگران حق خواه هم جلوگیری می نمود، اما نه تنها وارد عمل نشد بلکه چشمان خود را طبق معمول به روی این اجحافات کارفرمایان بست و از این حرکت های غیرقانونی هم پشتیبانی می کند.

وزارت کار تبدیل به وزارت کارفرما شده است.

گزارشی از کمپ پیمانکاری شیرانی

این گزارشی از وضعیت بسیار تاگواری است که کارگران در این کمپ بسر میبرند.

وضعیت در خوابگاههای پیمانکاری شیران ساویس پتروشیمی انتخاب در عسلویه