Archive for آگوست 2023

وزارت اقتصاد همه کاره کشور!

با بستن مالیات به کانون های بازنشستگی که در سال گذشته رونمایی شد و هیات مدیره های بی عرضه کانون های بازنشستگی و کانون عالی به این مالیات تن دادند وزارت اقتصاد تحریک شد تا می تواند تامین اجتماعی را بچلاند. گرفتن مالیات از بانک رفاه کارگران و مسدود کردن سود واریزی این بانک به صندوق تامین اجتماعی و گرفتن ماهیانه ١٣٠ میلیارد تومان مالیات از سازمان تامین اجتماعی از دیگر عملیات حریصانه این وزارتخانه است. وزارت اقتصاد همگام با مافیای لانه کرده در دولت برای زمین زدن سازمان تامین اجتماعی به تلاش افتاده است تا کارگران در سر پیری تکیه گاهی نداشته باشند. نوکران سیاست های نئولیبرالیستی صف کشیده اند.

اما این ماجرا ادامه دار شد. وزارت اقتصاد که متوجه این کاسبی شیادانه ولی پرسود شد مجلس را وادار کرد با چشم بستن بر روی ماشین های شاسی بلند نمایندگان، آنها مصوبه صدور مجوز وکالت از کانون وکلا را به زیر مجموعه وزارت اقتصاد و دارایی بدهد.

وزارت اقتصاد که از فروش و دست اندازی به منابع دولت و سازمان تامین اجتماعی برای بی پولی دولت، پول تراشی می کند بی تردید به این بسنده نکرده در موارد دیگر از جمله مردن، ازدواج، بچه دار شدن، راه رفتن، نفس کشیدن، آب خوردن و توالت رفتن هم مالیات خواهد گرفت. …بیشتر

با این شرایط کار نکنیم!

به گزارش خبرنگار پیام سندیکا، در گندله سازی یزد شهرستان بهاباد، شرکت کنترل گستر جاهد شرایط کار بسیار نامناسب و غیرقانونی است. این شرکت خوابگاههای کثیف و پر تعداد دارد و به دلیل پول ندادن به کارگران مجبور است هر دو ماه یکبار رییس کارگاه را عوض کند. سرپرست فعلی کارگاه مهندس زارع و مدیر پروژه مهندس افشار می باشد.

همچنین در شرکت پالایشگاه نفت و گاز پیروزی که در ١٥ کیلومتری شاهرود واقع شده و به مدیرعاملی وارثی و سرپرست کارگاه و اجرا آقای نیکزاد هر سه ماه یکبار کارگران را عوض می کنند چرا که اصلن پولی به کارگران نمی دهند تا بخواهند آنان را نگه دارند. سه دوره نیرو برده اند و با همین ترفند پس از چند ماه کار کردن به کارگران می گویند بروید خانه تا پولتان را واریز کنیم. بعد از 5 ماه یک ریال پول به کسی نداده اند که هیچ جواب تلفن هایشان را هم نمی دهند و حتا بیمه کارگرانش را هم رد نکرده است. غذا فقط سیب زنینی پخته و چیزی هم به نام ایمنی وجود ندارد. وارثی در خرداد ماه دستگیر کردند و با مراجعه کارگران به فرمانداری به آنان گفته شده شما سومین گروه از کارگرانی هستید که به تور این شیاد افتاده اید. …بیشتر

این وضع ماست!

به گزارش خبرنگار پیام سندیکا، امروز ٥ شهریور وضعیت در بیمارستان لبافی نژاد واقع در جاده قدیم کرج که متعلق به سازمان تامین اجتماعی است، این چنین است:

دستگاههایی که باید کارت ملی را داد تا شماره برای دیدار با پزشک بدهد همگی خراب بودند. از ٨ باجه ای که باید به بیماران شماره بدهد فقط ٤ باجه کارمندانش حضور داشتند و ٤ باجه دیگر تعطیل بوده که به شلوغی دامن زد. محوطه بیمارستان و داخل سالن ها کثیف و سوسک مشاهده شد. وضعیت دستشویی ها کثیف مانند وجدان مدیران تامین اجتماعی بود. به دلیل ازدحام بیماران هوای سالن انتظار دم کرده و سرایت بیماری را برای ٩٩ درصدی که ماسک نداشتند قابل دسترسی کرده بود. تهویه ها و دستگاههای خنک کننده برای این سالن ها و محوطه و بیماران مناسب نبود. بوی تعفن سراسر بیمارستان را گرفته بود. پارکینگ بیمارستان خاکی و هر ماشین گرد و خاک زیادی به پا می کرد. برای ورود به پارکینگ ١٠ هزار تومان و برای هر ساعت توقف ٥ هزار تومان از بیماران گرفته می شد. از پرسنل زحمتکش و خوب بیمارستان که با همه کمبودها برخوردی انسانی با بیماران دارند سپاسگزاری می کنیم. …بیشتر

یکشنبه های اعتراض پرشورتر از همیشه!

به گزارش خبرنگاران پیام سندیکا، امروز پنجم شهریور مانند تمام یکشنبه های اعتراضی، بازنشستگان سازمان تامین اجتماعی در شهرهای تهران، اهواز، شوش، شوشتر، کرمانشاه، بابل، دزفول، رشت تجمع اعتراضی خود را برگزار کردند. در شوش نزدیک به ١٠٠ نفر بازنشسته شعار« پيام ما به دولت، خجالت خجالت-از خوزستان تا گیلان، ننگ بر این مدیران» احمد خنیفر هم در مورد دست اندازی دولت به بانک رفاه و مسدود کردن سودهای واریزی آن به سازمان تامین اجتماعی حرف زد.

در کرمانشاه بازنشستگان با شعارهای«حقوقتو داد بزن، افتاده دست راهزن-نه وعده نه بازی، اجرای همسان سازی-نه دولت نه مجلس نیستند بفکرملت» سرداده از مسئولین خواستند جهت معیشت و درمان بازنشستگان تصمیم عاجل بگیرند که تورم و گرانی باعث ضربه خوردن به عزت و آبروی بازنشسته شده است. سخنرانان از بی اهمیتی مسئولان نظام به وضعیت معیشت بازنشستگان داد سخن داده و از آنها خواستند تدبیری بیاندیشند و از این بن بست فقر و فلاکت خارج شوند. بازنشستگان تاکید کردند برای همبستگی فردا به بازنشستگان مخابرات خواهند پیوست. …بیشتر

چرا مستمری ها ٢ روز دیر شد؟

وقتی سازمان تامین اجتماعی پول نداشته باشد بی تردید از پرداخت مستمری ها عاجز خواهد بود. دلیل اینکه ٢ روز مستمری ها را دیر ریختند:

١- با این کار می خواهند بهداشت روانی بازنشستگان را بهم بریزند تا مطالبه گر نباشد. آنان می دانند بازنشسته قسط، کرایه خانه، مشکلات دارویی… دارد و اگر ٢ روز اینها دیر بشود اعصاب بازنشسته خراب خواهد شد و به مسایل دیگر فکر نمی کند از جمله مطالبه گری.

٢- سود ماهانه بانک رفاه که می بایست به سازمان تامین اجتماعی ریخته شود تا بخشی از مستمری ها را با آن بدهند به خاطر مسدود کردن دولت این واریزی انجام نگرفت و پرداخت بخشی از بازنشسته ها با وقفه صورت گرفت.

٣- با تاخیر در پرداخت مستمری ها می خواهند بازنشسته به این تاخیرها عادت کند تا بتوانند در دراز مدت ذهن بازنشسته آماده کاهش مستمری شود تا بتوانند در ٥ سال آینده مستمری ها را تا جایی که می توانند کاهش داده و سپس قطع کنند …بیشتر

آیا توطئه ای برای قتل عمد زندانیان در تدارک است؟

به گزارش سندیکای برادر، سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه، حال رضا شهابی و داوود رضوی از اعضای هیات مدیره این سندیکا، وخیم است.

به گزارش سندیکای برادر، پرونده پزشکی رضا شهابی که به کمیسیون پزشکی ارجاع داده شده بود، پزشک معالج تاکید نموده که عمل جراحی رضا شهابی یکسال عقب افتاده و با MRI جدید نیاز به عمل جراحی فوری تنگی کانال نخاع مهره های ٣ و ٤ و ٥ الزامی است که تاخیر در این مورد موجب فشار بر مهره ها خواهد شد که صدمات جبران ناپذیری را در پی دارد.

همچنین با اعزام داوود رضوی به دکتر متخصص گوارش و نتایج پاتولوژی و اندوسکوپی، نیاز فوری درمان و رعایت رژیم غذایی مخصوص و پرستاری ویژه دارد که تاخیر ناپذیر است. …بیشتر

مطالبات کارگری در مجتمع مس سرچشمه تابستان ١٤٠٢

بنا به گزارش دریافتی از گزارشگر پیام سندیکا در مجتمع مس سرچشمه، برخی مطالبات کارگری در شرکت های زیر مجموعه ی این کارفرما دچار تاخیر در پرداخت حقوق شده اند:

١- شرکت مبینا از خرداد ماه سال جاری موفق به پرداخت حقوق پرسنل نشده است.

٢- شرعت جهان پارس در معدن دره زار از خرداد ماه حقوق پرسنل را پرداخت نکرده است.

٣- شرکت داریان در پروژه های برق رسانی، مطالبات پیمانکاران دست دوم را پرداخت نکرده و در تسویه حساب نیروهای جدا شده نیز کوتاهی کرده است.

گزارشگر پیام سندیکا-مجتمع مس سرچشمه

شرکت های متخلف را بشناسیم!

به گزارش خبرنگار پیام سندیکا،شرکت عایق بنا قائم، تولید کننده گنارول شیشه واقع در شهر صنعتی اشتهارد به مالکیت عادل قنبرپور ابتدایی ترین وسایل ایمنی و کارگری را برای کارگرانش مهیا نمی کند. در این کارخانه که 100 نفر کارگر کار می کنند فقط 12 ایرانی اشتغال به کار داشته که اکثرن از اقوام صاحب کارخانه می باشند و مابقی، کارگران بدبخت افغانی هستند. به همه از سرپرست تا کارگران متخصص حداقل حقوق داده می شود. در این کارخانه به ایرانی و افغانی هایی که در کارخانه شب می مانند شام و صبحانه داده نمی شود و فقط نهار بی کیفیتی به خورد کارگران می دهند. نظافت در این کارخانه صفر است. دستشویی و حمام کثیف است. برای این 100 نفر فقط 2 حمام و 2 دستشویی وجود دارد از آبگرم و مایع دستشویی خبری نیست. لباس و کفش کار به زور اعتصاب کارگران ایرانی گرفته شده است. با آنکه سالن های کارخانه از گرد و غبار پشم شیشه آکنده است متاسفانه به دلیل سودجویی فن ها کار نمی کنند و هوا غبارآلود است. نه تنها از شیر خبری نیست بلکه دستکش و ماسک هم 3 هفته یکبار آن هم به زور کارگران ایرانی داده می شود. در این کارخانه کارگران همیشه یک ماه حقوق عقب افتاده دارند. …بیشتر

در سوگ انسانی والا!

کازیم عاشقی دوست داشت چنین خطابش کنیم، را در یک برنامه کوهنوردی در سال ١٣٩٧ در روستای کندوان تبریز به همراه گروه کوهنوردی قالاچای دیدم و از همان ابتدای کار صمیمیت و مهربانی او، ما را به دوستی با کازیم کشاند. در سال بعد در کارگاه تراشکاریش در تبریز به دیدارش رفتم و با جمعی از دوستان یک همنشینی دلپذیر را با او تجربه کردیم. در همان روز به عضویت سندیکا در آمد و تا آخرین لحظه همچون سربازی وفادار در سنگر طبقه کارگر ماند.

کازیم انسانی پر احساس و رئوف بود و همانطوری که دوستانش در سوگش نوشته اند:« حتا مورچه ای هم از ایشان بدی ندیده بود» لبخندی شیرین همیشه چهره اش را زیباتر از آنچه بود می کرد. در گفتارش طنزی خاص نمایان بود که تو را نمی آزرد اما به فکر وا می داشت. از همان ابتدا به او گفتم که می تواند این گویش طنزش را به سلاحی آگاهی بخش تبدیل کرده و در خدمت جنبش سندیکایی در آورد. …بیشتر

خودکشی کارگران!

با خودکشی کارگر اخراجی اورهال پالایشگاه آبادان(تعمیر و نگهداری) این پنجمين مین کارگری است که طی دو ماه اخیر دست به خودکشی زده است. ٤ کارگر دیگر از پتروشیمی چوار ایلام نیز طی این دوماه دست به خودکشی زده اند که آخرین آنها حیدر محسنی متاهل و پدر دو فرزند بود که پس از اخراج در ٤ مرداد دست به خودکشی زد. بی تردید اینها آخرین خودکشی های کارگری نخواهد بود.

اخراج و نبود شرایط استفاده از بیمه بیکاری مواردی است که بستر آماده ای برای خودکشی کارگران را فراهم می کند.اما این همه ماجرا نیست. نبود آینده ای روشن و وضعیت خراب اقتصادی، گرانی های هر روزه، افزایش هزینه مسکن نه تنها باعث اختلال در روند بهداشت روانی جامعه شده است بلکه انگیزه زندگی را نیز از مردم گرفته است. …بیشتر