Archive for دسامبر 2022

مافیای نفت خواستار افزایش حقوق کارگران نیست!

به گزارش خبرنگار پیام سندیکا، مافیای پیمانکاری نیروی انسانی در حوزه نفت و گاز نمی خواهد از سودهای نجومی خود دست بردارد و با سردواندن کارگران و همدستی با وزارت کار معیشت کارگران را به بازی گرفته است.

پیمانکاری های فاتح صنعت و افق جهان پارس که در سکوهای نفتی فعال هستند و با اعتصاب کارگران مجبور به مذاکره با این کارگران گشتند پس از وعده های دروغین و بیکارسازی نمایندگان کارگران به هیچ قانونی تن نمی دهند. از ابتدای سال تاکنون «بک پی» و سنوات کارگران را پرداخت نکرده اند. ٣٨ درصد افزایش دستمزد سالانه را که وزارت کار مصوب نموده بود اجرایی نکردند و طبقه بندی را نیز به زباله دان انداخته اند.

کارگران این شرکت ها که می بایست حداقل بین ١٩ تا ٢٢ میلیون حقوق بگیرند کمتر از ١٧ میلیون دریافتی دارند. نماینده وزارت نفت هم آقای مهندس متجلی بازیچه این مافیا گشته و وظیفه اصلی اش را انجام نمی دهد.

مبارزه کارگران ارکان ثالث نفت با مافیا!

با دستورات صندوق بین المللی پول و سازمان تجارت جهانی از دهه هفتاد خصوصی سازی صنایع، کشاورزی، درمان، آموزش و در نهایت کاهش خدمات اجتماعی در دستور کار مافیای لانه کرده در دولت قرار گرفت. در صنعت نفت با آنکه قرار بود طبق ماده ١٧ قانون خدمات کشوری فقط کارهای خدماتی (١) به بخش خصوصی ارجاع شود اما با سواستفاده مافیا از صدر تا ذیل صنعت نفت در اختیار مافیای پیمانکاری قرار گرفت. در حال حاضر کارگران در شرکت نفت یا رسمی هستند (رکن اول) یا قراردادی هستند (رکن دوم) و یا پیمانکاری هستند رکن سوم یا ارکان ثالث می باشند.

با طرح خصوصی سازی فضا برای غارت منابع مالی دولتی و هم اجحاف به کارگران برای سودجویی و دور زدن قانون کار توسط مافیا آغاز به کار کرد. در بخش دولتی با اختلاس، گم کردن دکل های نفتی، بستن قراردادهای ننگین به نفع اجانب و بر ضد منافع ملی برای پورسانت بیشتر و در بخش کارگری با کم کردن روزهای مرخصی و اعلام کار کردن این روزها، حذف پاداش ها و امتیازات و همچنین بالا کشیدن حق بیمه کارگران و کم دادن دستمزدها و اجرا نکردن طبقه بندی مشاغل تا مبادا حقوق بیشتری به سفره کارگران برود و از سودهای نجومی آنان کسر شود تا به ثروت های افسانه ای برسند. برای مثال ١٤ روز کار ١٤ روز مرخصی تبدیل به ٣٠ روز کار در ماه شد، حذف طبقه بندی مشاغل، حذف حق دریا و بدی آب و هوا، حذف هزینه رفت و آمد، نابود کردن بیمه درمان کارکنان نفت و حذف دستمزدهای مطابق با شغل مربوطه، رد کردن لیست بیمه کارگر متخصص با عنوان کارگر ساده و به جیب زدن تفاوت قیمت این بیمه ها و به جیب زدن صدها میلیارد تومان پول سازمان تامین اجتماعی و کارگران، اندکی از خیانت های مافیا به زحمتکشان است. …بیشتر

خیانتکاران را مجازات خواهیم کرد!

طبق گزارشی که قبلن در مورد جان باختن سعید صادقی از رهبران کمپین ٢٠/١٠ جوشکاران هفشجان منتشر کردیم اطلاعات جدیدی در مورد این عزیز از دست رفته به دستمان رسید.

سعید صادقی در یک شرکت پیمانکاری که زیر مجموعه شرکت نیرو گستر است در خط لوله ایرانشهر کار می کرد. در روز حادثه نه نوار زردی محل جابجایی لوله ها را هشدار باش داده بود و نه افسران ایمنی مربوطه در محل کار خود بودند. سعید صادقی که به محل کار خود می رفته است یک لوله از سابیون رها شده به روی پاهایش می افتد و بعد از ٤٥ دقیقه دومین لوله از ارتفاع رها شده بر سرش آوار می گردد. متاسفانه در این ٤٥ دقیقه هیچکسی در محل نبوده تا به فریادهای کمک او پاسخ دهد. در این حادثه کارفرما شرکت نیرو گستر مقصر اصلی است که دستگاه سابیون را که مشکل فنی داشته به کار گرفته است. مقصر دوم راننده که با «واکی تاکی» محل را بررسی نکرده و مقصر سوم افسران ایمنی هستند که به وظایف خود عمل ننموده و در محل کار خود غیبت داشته اند و جابجایی لوله ها به راننده محول کرده اند. …بیشتر

مافیای واردات بر علیه تولید!

رییس انجمن صنفی حمل و نقل ریلی:« سفارش خرید واگن مسافربری از چین و اروپا انجام شده است» خبرگزاری ایلنا ٣٠ آذر

این خرید ها در حالی انجام گرفته است که واگن سازی های تهران و اراک در بیکاری بسر می برند و هر ساله بخشی از کارگران خود را از دست می دهند. مافیای خیانتکار لانه کرده در دولت برای آنکه صنعت ایران را نابود کند دست به هر کاری می زند از ورشکسته کردن تامین اجتماعی با غارت منابع آن تا خشونت ورزی در خیابان های شهر و یا واردات خودرو و واگن و سایر محصولات. …بیشتر

مازیار گیلانی‌نژاد در گفت‌وگو با ایلنا: هشدار نسبت به افزایش حوادث کار در ماه‌های اخیر/ چرا باید نشتی گاز منجر به مرگ دو کارگر شود؟

مازیار گیلانی‌نژاد نسبت به افزایش نرخ حوادث کار هشدار داد.

مازیار گیلانی نژاد (فعال کارگری) در گفتگو با خبرنگار ایلنا، با اشاره به افزایش نرخ حوادث کار منجر به فوت در پاییز امسال، به مسئولیت سنگین ادارات کار در این زمینه اشاره می‌کند و می‌گوید: بیست و چهارم آذر ماه ۲ کارگر شرکت پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی پترو تات ماهان به دلیل گاز گرفتگی در مخزن حلال نفتی در بویین زهرای قزوین جان باخته‌اند. این حادثه در حالی رخ داد که نشتی گازهای اسیدی در مخزن فوق عامل اصلی مرگ کارگران بود. آیا نمی‌شد پیشتر از این نشتی جلوگیری کرد یا به کارفرما تذکر داد؟ …بیشتر

یکشنبه های اعتراض!

به گزارش خبرنگار پیام سندیکا، امروز ٤ دیماه بازنشستگان تامین اجتماعی تهران در اعتراض به بی عرضه بودن هیات مدیره کانون تهران در مقابل آن تجمع کردند. این بازنشستگان در هوای سرد و بارانی دست نوشته هایی در دست داشتند که در آنها نوشته شده بود:« خطر ورشکسته سازی سازمان تامین اجتماعی جدی است»« هیات مدیره کانون ها به دلیل اینکه چند دوره است که در مسند کانون ها هستند قادر به جلوگیری از فقیرتر شدن بازنشستگان نیستند و باید بطور دست جمعی استعفا بدهند»« ما با دلار خرید می کنیم ولی با ریال به ما حقوق می دهند»«درمان رایگان و کامل طبق ماده ٥٤ (الزام درمان سازمان تامین اجتماعی) و ماده ٢٩ قانون اساسی حق ماست، ما بیمه تکمیلی نمی خواهیم»« بازنشسته به پا خیز برای رفع تبعیض» …بیشتر

انتشار فصلنامه امید، نشریه بازنشستگان تامین اجتماعی

فصلنامه امید، نشریه بازنشستگان مستقل و متحد (تهران – قزوین – رامهرمز – رشت – بابل ) شماره ١٥ پاییز ١٤٠١ بصورت تک برگی منتشر شد. در این شماره می خوانیم:

١- ما و انتخابات کانون های بازنشستگی ص١

٢- درمانی که قرار بود برای بیمه شدگان رایگان باشد ص١
…بیشتر

*آیا عزای عمومی چاره ساز است؟

حادثه تلخ آتش گرفتن خودروی کارگران سردخانه بروجن در مورخه ۲۱ آذر و کشته شدن ۵ کارگر و وخامت حال ۳ کارگر دیگر، همه کارگران را در غم بی پناهی فرو برد.
اعلام عزای عمومی در شهر بروجن آیا از حوادث بعدی در این خصوص جلوگیری خواهد کرد؟ آیا فرمانداری که اعلام عزای عمومی می کند، نباید به وظیفه حفظ جان شهروندان خود، ورود کرده و مقصران را تنبیه کند؟ فرماندار نباید به مدیران کارخانه ها اعلام کند که خودروهای سرویس کارگران باید استاندارد باشد؟!
آیا از اداره کار محل پرسیده است که چگونه بازرسان کار وجود کپسولهای گاز در خودروها را نادیده می گیرند؟!
هنوز از غم این کارگران فارغ نشده ایم که سرویس کارگران پتوی لیلیان یزد در ۳۰ آذر ماه تصادف کرده و ۸ نفر مصدوم بجا می گذارد.
تا وقتی سیستم مافیایی بر وزارت کار حکم فرما باشد باید چشم بستن بخش بازرسی وزارت کار را شاهد باشیم.

هیأت تحریریه پیام سندیکا

*مرگ کارگران و سودجویی کارفرمایان ادامه دارد!

۲۴ آذر ماه ۲ کارگر شرکت پالایش و پخش فرآورده های نفتی پترو تات ماهان به دلیل گاز گرفتگی در مخزن حلال نفتی در بویین زهرای قزوین جان باخته اند. این حادثه در حالی رخ داد که نشتی گازهای اسیدی در مخزن فوق عامل اصلی مرگ کارگران بود.
بارها از سودجویی کارفرمایان در خصوص عدم رعایت استانداردهای ایمنی و چشم پوشی بخش نظارتی وزارت کار سخن گفته ایم. اینکه چرا کارفرمایان در خصوص هزینه نمودن برای ایمنی تعلل می‌کنند، مشخص است. «سود»
اما اینکه چرا وزارت کار به وظایف خود عمل نمی کند و پشت قانون شکنی های مستمر کارفرمایان در آمده است، تعجب برانگیز است! از همه جالبتر اینکه در ۲۷ آذر ماه چنین حادثه‌ای را مردود شناخته و به خبرگزاری ایلنا تذکر می دهد. …بیشتر

بدرود رفیق تلاشگر، بدرود!

مهدی صادقی هفشجانی کارگر جوشکار روز پنجشنبه به دلیل سودجویی کارفرما طی حادثه ای همکاران خود را تنها گذاشت.

مهدی صادقی یکی از رهبران فعال کمپین ٢٠/١٠ بود که برای اجرایی شدن مقررات کمپین در اعتصاب سال گذشته سر از پا نمی شناخت و جان بر کف برای افزایش حقوق می کوشید. زحمات او و سایر رهبران کمپین ٢٠/١٠ باعث شد تا کارگران به قدرت خود پی برده چون تنی واحد برای بهبودی وضعیت خود بکوشند. اگر امروز کارگران جوشکار برای ٢٠ روز کار ٤٥ میلیون تومان دستمزد می گیرند باید قدردان این رهبران کارگری باشند.

پیکر مهدی صادقی روز پنجشنبه به شهرکرد انتقال پیدا کرد و امروز در زادگاهش هفشجان آرام گرفت. خیل عظیم بدرقه کنندگان، نشان از شخصیت والای کارگری و محبوبیتش در میان کارگران بود.

مهدی جان سودجویی کارفرمایان را به زودی خاتمه خواهیم داد تا همسرانی داغدار و فرزندانی یتیم دیگر برجا نمانند. تسلیت ما به خانواده همیشه سربلند صادقی کمترین التیام است. کوشش های تو از یاد کارگران جوشکار پروژه ای هرگز فراموش نخواهد شد.

سندیکای کارگران فلزکارمکانیک ایران

٢٥ آذر ١٤٠١