Archive for آوریل 2019

حق طلبی را نمی توان متوقف کرد!

با خبر شدیم هاله صفرزاده، پروین محمدی، واله زمانی و علیرضا ثقفی دستگیر شده اند. آیا جمع شدن در پارک و گفتگو جرم است؟؟؟ آیا این دوستان جمع شده بودند تا نقشه اختلاسی را طراحی کنند و یا قرار بود با وام های گرفته شده به کشوری خارجی بروند؟؟

متاسفانه آنچه در این میان به عمد فراموش گشته است حقوق افراد است. همه حق دارند دور هم بنشینند و گفتگو کنند و حتا برنامه ای برای روزکارگر طراحی کنند.

ما خواهان آزادی فوری این دوستان بوده و و این دستگیری را محکوم می کنیم.

سندیکای کارگران فلزکارمکانیک ایران

٩ اردیبهشت ١٣٩٨

تبریک روز اول ماه مه ۲۰۱۹

رفقای محترم اتحادیه جهانی کارگران صنعتی (اینداستریال)

در آستانه روز اول ماه مه، روز جهانی کارگران، سندیکای کارگران فلزکارمکانیک ایران (UMMI) بار دیگر به شما و از طریق شما به همه اعضا و وابستگان اتحادیه جهانی کارگران صنعتی (اینداستریال) درود می فرستیم. ما برای شما موفقیت های چشمگیر در مبارزات مداوم خود برای دستمزد و حقوق منصفانه، امنیت شغلی، حقوق سندیکایی و شرایط کاری امن و انسانی در سراسر جهان، آرزو می کنیم.

در ایران کارگران صنایع و دیگر بخش های مختلف، برای احقاق حقوق خود از جمله دریافت دستمزد معوقه، پایان دادن به خصوصی سازی، حقوق اتحادیه های کارگری و اجرای مفاد بین المللی سازمان جهانی کار که ایران امضاء کرده و موظف به انجام آن است، مبارزات مستمر و شجاعانه خود را ادامه می دهند.

سندیکای کارگران فلزکارمکانیک ایران پیکار سخت، پیگیر و با ثمر خود را ادامه می دهد تا کماکان حافظ منافع صنفی کارگران بوده و در کارزار حل مسائل کلیدی کارگران ایران از توانایی های لازم برخوردار باشد. این مسائل در حال حاضر شامل مبارزه برای صلح، حق اشتغال، دستمزد و حقوق سندیکایی می باشند.

ما از شما برای همکاری با ما و کمک به ما در وظایف مهم ولی دشوار خود، سپاسگزاریم. ما ایمان داریم که موفقیت از آن ما خواهد بود.
زنده باد اول ماه مه!
زنده باد همبستگی بین المللی!

سندیکای کارگران فلزکارمکانیک ایران
۲۹ آوریل ۲۰۱۹

روز کارگر را با شکوهتر برگزار کنیم!

طبقه زحمتکش ایران در حالی به پیشواز اول ماه مه می رود که سیل در جنوب و غرب و شمال کشور، هستی اش را به دلیل سومدیریت به یغما برده و با دستورات وزارت کار دستمزدش از ٢٥٦ دلار در سال گذشته به ١٢٦ دلار کاهش یافته است. اندوخته های کارگران در سازمان تامین اجتماعی بازیچه دستورات دولت برای دست اندازی بیشتر به این منابع گردیده و صندوق های بازنشستگی را به سمت ورشکستگی می کشاند. در همین حال عفریت جنگ بر سر کشورمان به پرواز در آمده است. پس در روز کارگر می آییم تا بخواهیم:

١- دستمزد ١ میلیون و پانصد هزار تومان با مقیاس دلار در گردش می شود ١٢٦ دلار که زندگی هیچ خانواده ای را در یک ماه تامین نخواهد کرد و این در حالی است که از سال گذشته با تغییرات دلار، ثروتمندان ٥/٣ برابر به ثروت شان افزوده گشته است. دولت می تواند با کاهش حقوق های نجومی مدیران کارخانه ها و هیات های مدیره به ٧ برابر حقوق یک کارگر به ترمیم مزدها بپردازد و مابقی را از طریق مالیات از ثروتمندان اخذ کند و بقیه را از صندوق ذخیره ارزی تامین نموده مزدها را افزایش دهد. تا افزایش حقوق کارگران درحد تأمین مناسب زندگی یک خانواده ٤ نفره اجرایی شود.

٢- دست ها از سازمان تامین اجتماعی کوتاه. مدیران نالایق اخراج و حقوق های نجومی مدیران و اعضای هیات مدیره ها باید لغو شوند. ١٨٠ هزار میلیارد تومان بدهی دولت به تامین اجتماعی پرداخت شود تا سازمان تامین اجتماعی از ورشکستگی نجات یابد. می توانیم مدیران لایق را با کمترین حقوق به شما معرفی کنیم.

٣- خانواده های کشاورزان در شمال، غرب، جنوب دچار خسارت گشته اند و باید کلیه وام های قبلی اشان بخشیده شده و کمک های بلاعوض برای ساخت مسکن و احیای زمین های کشاورزی و باغات و دامداری ها در اختیارشان قرار گیرد.

٤- در هر جنگى فرزندان زحمتکشان دو طرف درگیر کشته می شوند بی آنکه خصومتی با هم داشته باشند. طبقه زحمتکش مخالف جنگ و طرفدار صلح است. ما هرگونه عمل تحریک آمیز که منجر به جنگ شود را محکوم کرده و هرگونه مداخله در امور کشورمان را در راستاى پيشبرد سیاست های نئولیبرالیستی می دانیم. تحریم های اعمال شده توسط کشورهای سرمایه داری را جنگی خاموش علیه زحمتکشان ایران دانسته و از همه مردم صلح دوست می خواهیم که بر علیه این جنگ خاموش یاور زحمتکشان ایران بوده و سکوت نکنند.

٥- محدودیت علیه سندیکاهای کارگری و سرکوب کوشندگان برای تشدید غارت و اجرای سیاست های نئولیبرالیستی در ایران است. عقب انداختن حقوق های کارگران به مدت بیش از ٥ ماه و به گرسنگی کشاندن خانواده های کارگری باعث نخواهد شد که مبارزات کارگری خاموش شود. لذا ما خواهان پرداخت حقوق کارگران بعد از پایان هرماه کاری، ممنوع کردن قراردادهای سفید امضا، قراردادهای موقت و اجحاف های گوناگون که باعث عدم امنیت شغلی کارگران می باشد، هستیم.

٦- همه کوشندگان و کنشگران صنفی و مدنی باید آزاد شوند. آنان نه تنها امنیت کشور را به خطر نمی اندازند بلکه خود اقتدار امنیت ملی کشور هستند. مبارزات این کوشندگان امنیت غارتگران را به خطر انداخته است. ما خواهان فعالیت آزاد سندیکاها و تشکلهای مستقل کارگری، آزادی ایجاد سندیکا و نهادهای مستقل، و آزادی تمام کوشندگان کارگری از زندان و رفع محدودیت های غیرقانونی هستیم.

می آییم تا خواسته های گفته شده را هرچه رساتر با خواهران و برادران زحمتکش مان در اول ماه مه روز چهارشنبه ١١ اردیبهشت ساعت ١٠ صبح در مقابل مجلس فریاد بزنیم.

گسترده تر باد همبستگی زحمتکشان ایران و جهان

پیروز باد اتحاد خلق

گرامی باد اول ماه مه

سندیکای کارگران فلزکارمکانیک ایران

٧ اردیبهشت ١٣٩٨

گزارش خبرنگار پیام سندیکا از مشکلات کارگران ذوب آهن

١- امسال در اقدامی مشکوک بن خرید کت و شلوار به تعاونی مصرف ذوب آهن اختصاص داده نشد و کارگران مجبور شدند از فروشگاه ارشاک خرید کنند.

٢- جمعه کاری سال ٩٧ کارگران شیفت هنوز پرداخت نشده است. چرا؟؟

٣- بیمارستان شهید مطهری آی سی یو ندارد و این بیمارستانی است که بیشتنر کارگران ذوب آهنی به آن مراجعه می کنند …بیشتر

کشاورزان و آینده ای مبهم

گسترده ترین طبقه اجتماعی که در عرصه تولید کشورمان فعالیت گسترده و بی وقفه دارند همانا کشاورزان و کارگران کشاورزی و همچنین کارگران مشاغل زیر مجموعه کشاورزی می باشند. اگر از چگونه به غارت رفتن و استثمار شدن این طبقه گسترده و وسیع توسط دلالان و سلف خرها و بانکها و ….بگذریم و به تمام بی توجهی های نظام جمهوری اسلامی و نهادهای مرتبط به امر کشاورزی توجه نکنیم و خلاصه اینکه به تمام محرومیتهای کشاورز و خانوار کشاورزی در حوزه بهداشت و آموزش و معیشت و ….توجه نداشته باشیم، موضوع بسیار غامض و بغرنج گلوی تمامی کشاورزان را می فشارد و آن قوانین ناقص و ظالمانه در خصوص بیمه کشاورزان می باشد. قوانینی که آینده و پیری خانوار کشاورز را مبهم و گنگ می سازد و به عینه می بینیم که کشاورزان و کارگران کشاورزی در زمان پیری و از کار افتادگی که اصولا به دلیل مشقت بالای کار کشاورزی با معلولیت جسمی روبرو میباشند راهی جز تکدی گری بر سر معابر و چهارراهها ندارند. کشاورز می ماند و همسر پیری که هیچ قانون حمایتی برایش وجود ندارد و باید دست نیازش را به سوی هرکسی دراز کند. …بیشتر

گزارش خبرنگار پیام سندیکا از وضعیت کارخانه های کوچک

از شهرک صنعتی چهاردانگه تهران خبر می رسد که بیشتر کارخانه ها هنوز اقدام به تولید نکرده اند و وضعیت خوبی در خصوص تولید نخواهند داشت. به عنوان مثال کارخانه تولیدی پوشاک ورزشی بانی در سال گذشته با اخراج کردن ٤٠ کارگر خود تولید را اغاز نمود و فقط ٣٧ کارگر را برای خود نگاه داشت. امسال تا آخر فروردین کارخانه بازگشایی نخواهد شد و کارگران بدون حقوق خواهند ماند. و احتمالن با کارگران یک قرارداد ١٠ ماه بسته خواهد شد.

بازگشت آرامش به کانی مس در مجتمع مس سرچشمه

پیرو گزارشات ماقبل از اعتصاب کارگری در پروژه ی تیکنر های طرح جامع آب و بر اساس پیگیری های گزارشگران پیام سندیکا و مسولین مربوطه، اقداماتِ موثری جهت بهبود شرایط کارگری و پرسنلی در این مجموعه داده اند.

مطابق گزارش های دریافتی، بعد از رفع بازداشتِ نفراتِ دستگیر شده، کارگاه از وضعیتِ اعتصاب خارج گردیده و مجددا در وضعیتِ فعالیتِ پروژه ای قرار گرفته است.

کارگرانِ این شرکت بازگشت به کار شده اند و مدیریتِ پروژه ی پیمانکار خلع و نفر جدید با رویکردِ متفاوت، جایگزین گردیده است. …بیشتر

داستان اشک آلود سختی کار کارگران ایران خودرو

در کارخانه ایران خودرو سختی کار کارگران به تامین اجتماعی پرداخت نمی شود و تنها در سال آخر کار کارگر و پس از بازنشستگی کارگر است که این مبلغ به حساب تامین اجتماعی واریز می شود و بازرسین وزارت کار هم نسبت به این تخلف آشکار سکوت کرده اند. موضوعی که یکی از چالش های ورشکستگی سازمان تامین اجتماعی است.

عدم پرداخت سختی کار کارگران ایران خودرو به چند دلیل است:

١- عدم پرداخت چند صدمیلیون تومانی سختی کار کارگران و در کیسه ماندن این پول برای ایران خودرو فقط به لحاظ سود بانکی این چنین پولهایی بسیار ارزشمند است …بیشتر

گزارش خبرنگار پیام سندیکا از گنده له سازی یزد

گندله سازی بافق واقع در سه راهی چاهون و به کارفرمایی شرکت فکور صنعت و پیمانکاری شرکت اپال صنعت کیش با دارا بودن ١٢٠ کارگر هنوز افزایش حقوق سال ١٣٩٦ را اجرا ننموده و امسال هم از کارگران خواسته است که با حقوق سال قبل اقدام به امضای قرارداد بکنند همچنین عیدی و سنوات این کارگران هم به فراموشی سپرده شده است. این در حالی است که شرکت مانا که در جنب این کارخانه قرار دارد همه حق و حقوق کارگرانش را به موقع و به اندازه پرداخت کرده است. …بیشتر

گزارش کارگری از عملکرد سال گذشته ذوب آهن اصفهان

١- در سال گذشته شرکت با بحران آب مواجه بود و امسال با بارش های انجام گرفته همچنان این موضوع با شدت کمتری برای ذوب آهن مطرح است. باید مدیریت یک برنامه دراز مدت برای موضوع تامین آب که به سفره های زیرزمینی و محیط زیست صدمه نزند را طراحی و انجام دهد. همچنین با خرید شیرها و دوش های چشمی دار از هدر رفت آب جلوگیری نمود.

٢- رکود فروش در سال ٩٧ شکسته شد و کارخانه توانست صادرات خود را بهبود بخشد و حتا به کشورهای ترکیه، سوریه، سریلانکا هم صادرات داشته و سود ٣٨٠ درصدی نسبت به سال ٩٦ را کسب کند.

٣- اما آنچه امسال مدیریت باید انجام دهد با توجه به سود ٣٨٠ درصدی، …بیشتر