Archive for اکتبر 2017

گزارش خبرنگار پیام سندیکا از مشکلات کارگران مکانیک (٤٨) ذوب آهن

١-در حالی که کارگران توانسته اند نه تنها قطعات ساخت ایتالیا را در کارگاههای تراشکاری تولید کنند و به خارج شدن ارز از کشور و منابع مالی ذوب آهن نقطه پایانی بگذارند، اما مشکلات کارگری آنان رسیدگی و رفع نمی شود و به ویژه از زمانی که تبدیل وضعیت شده اند، سابقه کاری آنان منظور نگردیده است.

٢- بسیاری از کارگران این کارگاه که سابقه طولانی و تجربه و مهارت بسیار دارند از گروه شغلی پایینی برخوردارند که باید رسیدگی و حل شود

…بیشتر

پیام سندیکا، شماره 61 مهر ماه سال ٩٦ منتشر شد!

نشریه پیام سندیکا پیام آور سندیکاهای کارگری ایران شماره 61  سال هفتم،  مهرماه 1396 بصورت الکترونیکی و چاپی در ایران منتشر شد.

در این شماره می خوانید: …بیشتر

ما می توانیم!

درود بر کارگران سرزمینم…..

پایه های یک حرکت گسترده با همبستگی و باور تواناییهای خود آغاز میشود. ما کارگریم و مقدس ترین هدف ما سربلندی در برابر خانواده و سرزمین جاویدمان می باشد که با ایجاد حس مسؤولیت پذیری در وجود خود توانسته ایم حقیقت وجودی خود را پیدا بنماییم و جوهره هستی را با هنر و سازندگی خود رونق بدهیم.

 ما در پی عمران و آبادانی سرزمین خویش مرزها را عبور کرده ایم و جسم و جان خویش را به جوهره کار جلا بخشیده ایم. ما حماسه ها آفریده ایم و پروژه های صنعتی ایران آباد نموده ایم. ما دامنه حرکت خویش را در تمام سرزمینها نمایان ساخته ایم و نام کارگر را بلند آوازه نموده ایم.

…بیشتر

کار صنفی سخت و پرحوصله است

عزیزان من ایجاد ارتباط  صنفی و یا اجتماعی بین اهالی یک کوچه ، کارگران یک کارخانه یا حتا یک واحد صنفی به هزاران  شعار سرخ و بر افراشتن هزاران پرچم سرخ آنهم در خلوت می ارزد. ما باید بیشتر بدانیم ، قطره قطره بیاموزیم  و بیاموزانیم.

  شعاری زندگی کردن جز ایجاد یاس و سرخوردگی و افسردگی  حاصلی ندارد . کار صنفی  سخت و پرحوصله است. برایتان مثالی می زنم.

…بیشتر

روایتگر رنج زحمتکشان درگذشت!

علی اشرف درویشیان نویسنده  و دوستدار طبقه کارگر درگذشت.
علی اشرف درویشیان کارگرزاده بود و غم درد و رنج کارگران را داشت و از این رو روایتگر مشکلات و زندگی آنان شد. او برای آنکه فرزندان طبقه اش را آگاه کند راه صمدبهرنگی را در پیش گرفت و به آموزگاری به روستاها رفت. او درد مشترک مردمش را درک کرد و در کتاب هایش به آن پرداخت. …بیشتر

گزارش خبرنگار پیام سندیکا از مشکلات کارگران نت مکانیک ذوب آهن

کارگران این قسمت خواهان:

ارایه تسهیلات وام مسکن، وام ضروری با سرعت بیشتری می باشند – دادن گروه و سمت شغلی به افراد دارای صلاحیت – محاسبه سوابق کاری و سنوات کارگران به شیوه ای درست و منطقی – اعمال سختی کار در سوابق بیمه ای کارگران – اجرا شدن درست مسایل ایمنی در کارگاه – اجرای موارد زیست محیطی در کارگاه برای سلامت کارگران

همچنین پیشنهادهای زیر از سوی کارگران به مدیریت داده شده است:

1-خرید هواکش های لازم و مناسب برای رفع آلودگی محیط کارگاههای ٤٦ و ٤٧

2- تمیزکاری کارگاه ٤٦ برای برطرف شدن مشکلات ایمنی در سالن

…بیشتر

نامه ای از یک کارگر خودرو ساز

به استحضار میرساند،اگر قوانین مشاغل سخت وزیان آور را مطالعه کرده باشید.اگر در کوره های ذوب ریخته گری یا آهنگری یک ساعت دوام کارکردن را داشته باشی و یا کارکردن با قطعات 25،20 18 کیلو در پرسهای 50تنی 100تنی تحمل صداهای وحشتناک آنرا داشته باشی. اگر بدانی از 100نفر کارگر بازنشسته در مشاغل سخت وزیان آور 99 نفر آن دارای برگ حادثه ناشی از کار وجودشان صدمه وناقص شدند.

…بیشتر

گزارش خبرنگار پیام سندیکا از پتروشیمی بوشهر

سیاست تعدیل نیرو در پروژه های صنعتی ایران بزرگترین زیان را به زحمتکشان و خانواده های آنان وارد می آورد و زحمات نیروی کار و تحمل سخت ترین فشار و گرما و شرجی و بی انصافی های حقوقی سنگین ترین ضربات را بر  معیشت خانواده های کارگران وارد می آورد. ….شرکت ساختمان و نصب پتروشیمی بوشهر که عنوان پیمانکار اجرایی را داشت هم اکنون از جانب کارفرما قراردادش تمام شده است و بایستی تسویه حساب بکند و باقیمانده کار را به شرکتهای دیگر واگذار نماید… شوربختانه در طول این مدت شاهد بی انصافیهای بسیاری از جانب این شرکت پیمانکاری و کارفرمای پتروشیمی بوشهر نسبت به کارگران بوده ایم و نمونه زنده آن اعتصابات گسترده اسفند سال ١٣٩٥ بود که تعداد ٥٠٠ نفر از کارگران و سرپرستان گروه پایپینگ را تسویه و بلک لیست نمودند و در سال جدید هم وضعیت نابسامان دیر پرداخت دستمزدها را ادامه دادند و پرچم چهار ماه دیرپرداخت دستمزدها را باز هم به اهتزاز درآورده اند و نگران کننده تر از همه اینکه این شرکت پیمانکاری نیز با وجود اینکه پول بیمه را از کارگران را کم میکند ولی نسبت به پرداخت بیمه کارگران از خرداد تا پایان مرداد ماه پشت گوش اندازی نموده است و بعد از چند بار اعتصاب کارگران به آنان وعده داده بود که بیمه ها را میزیزد و بایستی به سر کار بروند..

…بیشتر

گزارش خبرنگار پیام سندیکا از آلودگی فیروزکوه!

در ایران چندین کارخانه تولید ماسه ریخته گری هست و میتوان به تاوان سیلیس گرمسار و تولید سیلیس دامغان اشاره کرد اما کارخانه سیلیس فیروزکوه با تولید ماهانه قریب ٢٠٠٠٠ تن تولید ماهانه و ده سایز دانه بندی بزرگترین انها محسوب میشود

مصرف عمده تولید ان در ریخته گری و تولید شیشه و سند بلاست و تصفیه و فیلتر آب و مایعات و چینی و سرامیک میباشد

…بیشتر

ازهفت تپه چه خبر؟؟ اعتصاب ماشینهای استیجاری نیشکرهفت تپه

ماشینهای استیجاری این شرکت شامل اتوبوس و مینی بوسهای ایاب و ذهاب پرسنل و وانت که بیش از یکصد وسیله نقلیه شرکت هستند، دراعتراض به پرداخت نشدن حقوق خود دست از ارایه خدمات کشیدند. اکثر این ماشینها، وانت های استیجاری هستند که از بهمن ماه۹۵ حقوق دریافت نکردند و به دلیل مشکل مالی از تامین سوخت وسایل خود نیز عاجزند. علیرغم اعتراض و پیگیری کارگران، پیمانکاران، مالکین ماشینهای استیجاری سبک و سنگین، بازنشسته ها جهت سنوات، کارگران در شرف بازنشستگی برای پرداخت ٤ درصد سهم کارفرما، متاسفانه هر بار با جواب سربالا یا سرخرمنی مسئولین شرکت مواجهند. اخیرا یکی از اعضائ هیئت مدیره شرکت در جواب کارگران گفته است: مگر سر گنج نشستیم که شما حقوق میخواین؟

…بیشتر