Archive for اکتبر 2020

صدای حق خواهی ما خاموش شدنی نیست!

ظلم و بی عدالتی را هیچ جامعه ای تحمل نخواهد کرد و جنبش کارگری هم از این امر جدا نیست. دستگیری نمایندگان کارگران هفت تپه پس از تجمع ٨ آبان در بخش‌های مختلف کارخانه در حمایت از همکارانی که اضافه کاری تیر و مرداد ماه آنان واریز نشده بود و با مسئولین شرکت در حال گفتگو بودند، با دخالت نیروی های انتظامی به تشنج کشیده شد و متاسفانه چهار نفر از کارگران به نام های، حیوری، عباسی، منجزی، یوسف بهمنی و حمید ممبینی بازداشت شدند. نمایندگانی که جز حق خواهی و طرح مطالبات کارگری هیچ جرمی!!! ندارند.

در ماه گذشته نه تنها اعضای کانون نویسندگان، بکتاش آبتین، کیوان باژن، رضا خندان (مهابادی) و همچنین خسرو صادقی بروجنی، روزنامه‌نگار و پژوهشگر زندانی شدند بلکه منوچهر سراج کنشگر مورد اعتماد مردم فیروزکوه و عضو سندیکای کارگران فلزکارمکانیک ایران نیز به زندان برده شد.

آزادی برادرانمان در هفت تپه، اعضای کانون نویسندگان و روزنامه نگار پژوهشگر و همچنین اسماعیل عبدی و جعفرعظیم زاده و منوچهر سراج و نسرین ستوده وکیل حق خواهان، خواست همه انسانهای طرفدار فعالیت های کارگری و مدنی است.

آنچه بی تردید خاموش نشدنی است فریاد حق خواهی همه زیبا اندیشان است.

سندیکای کارگران فلزکارمکانیک ایران

٩ آبان ١٣٩٩

وضعیت سخت کرونایی برای زحمتکشان کرجی!

به گزارش خبرنگار پیام سندیکا، با ورود به موج سوم همه گیری کرونا متاسفانه به دلیل قیمت های گران ضدعفونی و ماسک برای زحمتکشان کرجی وضعیتی به وجود آمده است که توان خرید این اقلام را نداشته و متاسفانه کشتار خانواده های زحمتکش آغاز شده است. هر چند در بخش های مرکزی کرج رعایت بهداشت از سوی طبقه متوسط تا حدودی انجام می گیرد اما این رعایت در مناطقی چون هشتگرد و محله های کارگری چون زورآباد و حسین آباد انجام نمی شود. روزانه ١٥٠٠ نفر به دلیل سرماخوردگی و بیماری کرونا به مراکز درمانی مراجعه می کنند و تعداد فوتی ها به مرز ١٨ نفر در روز رسیده است که این سه برابر یک ماه گذشته است.

برای مقابله با کرونا باید کلیهٔ امکانات و وسایل پیشگیری و درمان هرچه سریعتر و بطور رایگان در اختیار خانواده های زحمتکشان و فقرا قرار بگیرد

اعتراض کارگران ایران خودرویی!

به گزارش خبرنگار پیام سندیکا، کارگران ایران خودرویی طی اعتراضی که به معاونت توسعه منابع انسانی، اعلام کردند:« طرح طبقه بندی مشاغل در شرکت ایران خودرو که قرار بود در دو مرحله انجام شود که مرحله اول به صورت ناتمام در شرکت انجام شد و متاسفانه سالهاست از اجرای مرحله دوم این طرح خبری نیست، لذا ما خواهان اجرای طبقه بندی مشاغل به صورت کامل هستیم.»

در طی ماههای گذشته بارها کارگران از سالن های مختلف نسبت به موضوع سختی مشاغل، لحاظ شدن مدارک تحصیلی شان در طبقه بندی مشاغل و همچنین نقطه پایان گذاشتن به موضوع کارگران پیمانکاری، اصرار ورزیده اند که متاسفانه مدیریت از اجرای این موضوع شانه خالی کرده است. این در حالی است که بخش بازرسی وزارت کار باید به این تخلف رسیدگی کند که بر روی این موضوع چشم بسته است.

اعتراض کارگران همچنان ادامه دارد!

به گزارش خبرنگار پیام سندیکا، محمد شــریعتمداری اعلام کرد: روند همســان سازی حقوق مســتمری بگیران ســازمان تأمین اجتماعی که مورد اعتراض بازنشســتگان مشاغل ســخت و زیان آور واقع شــده، بازنگری می شود و فرآیند بازنگری در این مســیر به پایان نرسیده است و شیوه اجرای نظام همســان سازی حقوق مســتمری بگیران مشــاغل ســخت و زیان آور همچنان درحال بازنگری است.»

این تنها بازنشستگان مشاغل سخت و زیان آور نیستند که معترض این گونه همسان سازی اند. آنچه بازنشستگان می خواهند عدالت در روند همسان سازی است. یعنی اگر قرار است به بازنشسته های با ٣٠ سال سابقه ٨٠ درصد افزایش مستمری تعلق گیرد این باید به همه سطوح بازنشستگان از ١٠ سال به بعد هم تعلق گیرد و این بازنشستگان نیز از افزایش حقوق یکسان برخوردار گردند.

پیروزی های کارگران پروژه ای همچنان ادامه دارد!

به گزارش خبرنگار پیام سندیکا، طی مدتی که کمپین افزایش حقوق در اجرا بود، نامه هایی به نهادهای دولتی آماده و در تاریخ ٢٥ مرداد فرستاده شد از جمله قوه قضاییه. در این نامه ها که به امضای ١٠٠٠ کارگر پروژه ای با کد ملی ارسال شده بود آقای مازیار گیلانی نژاد از سندیکای کارگران فلزکارمکانیک ایران را به عنوان نماینده و مذاکره کننده در مورد مشکلات کارگران پروژه ای اعلام و شماره تماس ایشان برای هرگونه مذاکره، درج گردیده بود. در شهریور ماه جاری چندین بار از معاونت قوه قضاییه با ایشان تماس گرفته و ایشان نیز مشکلات کارگران از جمله کمی دستمزدها، وضعیت بد خوابگاهها و غذا، عقب افتاده چندین ماهه دستمزدها ….. را با این معاونت در میان گذاشتند. معاونت قوه قضائیه در این تماس ها اعلام نمود که:« ما دادستان استان بوشهر را که نماینده رهبری می باشد را مامور رسیدگی به این مشکل می کنیم»

در شهریورماه دادستان به لامرد و منطقه ویژه عسلویه رفته و یک جلسه با مدیریت ارشد pogc برگزار کرد و نتیجه این جلسه این شد که ٣٢ درصد به قرارداد کارفرمایان افزون کنند و کارفرمایان هم ٣٢ درصد به قرارداد شرکت ها اضافه کنند تا با حقوق های اعلامی کمپین که از سوی سندیکای کارگران فلزکارمکانیک ایران و گروه کارگران پایپینگ و اکیپ پروژه ای ها اعلام شده بود با کارگران قرارداد بسته شده و طبق موارد اعلامی کمپین با کارگران رفتار شود، که شاهد موفقیت و دستاورد بزرگ در بخش افزایش حقوق بودیم. …بیشتر

تبریک وزیرکار به مدیرعامل شستا!

به گزارش روزنامه های کشور، وزیرکار به مدیرعامل شستا آقای رضوانی فر به دلیل« ارزیابی گزارش مالی پاک!!! ازسازمان حسابرسی بدون شرط» تبریک گفته و اعلام کرده است« دم فرمانده هوشمند گرم»

البته وزیرکار هیچ اشاره ای به سهام عرضه شده تامین اجتماعی به بورس نکرده و از سقوط بی سابقه این سهام در بورس سخنی به میان نیاورده است. این سقوط ارزش سهام شستا در بورس منجر به زیان های سنگین به سازمان تامین اجتماعی زده است. در حالی که هم جناب شریعتمداری وزیرکار وهم آقای رضوانی فر مدیرعامل شستا از طرح فروش سهام شستا در بورس دفاع کرده و سود آن را کمکی برای افزایش مستمری ها و بهبود وضعیت درمانی تامین اجتماعی اعلام کرده بودند. حال معلوم نیست چه کسی مسوولیت این زیان را باید به عهده بگیرد و آیا با این زیان دهی سنگین سهام شستا در بورس بازهم می توان به این دو گفت دمتان گرم؟؟؟

البته دمتان گرم!!! که اموال و اندوخته های 100 ساله کارگران را با هوشمندی تا می توانید می فروشید و سازمان تامین اجتماعی را به ورشکستگی می کشانید.

گزارش پیام سندیکا از مجتمع مس سرچشمه

بنا به گزارش دریافتی از گزارشگر پیام سندیکا در مجتمع مس سرچشمه، در شرایط نا به سامانِ اقتصادی کشور و مشکلات معیشتی کارگران، مطالبات پرسنلی شرکت های اقماری در این مجتمع دستخوش تاخیر است:

_ شرکت سبافام از سال ٩٧ با وجود خاتمه ی فعالیت پیمانکاری اش، نسبت به تسویه حساب پیمانکاران دست دوم و برخی از نفرات خود اقدام ننموده است

_ شرکت نیپک از سال گذشته نسبت به پرداخت صورت وضعیتِ پیمانکاران دست دوم خود اقدام نمی نماید.

_ شرکت جهان پارس پیمانکارِ پلانتِ خردایش از مرداد ماه نسبت به پرداخت حقوق پرسنل خود اقدام نکرده است. …بیشتر

نامه اعتراضی کارگران ایران خودرو دیزل!

نامه زیر از سوی کارگران ایران خودرو دیزل برای خبرنگار پیام سندیکا فرستاده شده است:

همکاران ایران خودرو دیزل بیایید نسبت به حقوق پایمال شده مان اعتراض کنیم :

۱-کم کردن سنوات بازنشستگی از ۴۵ روز به ۳۰ روز و یک جا پرداخت نشدن آن با اینکه این حق سالهای زحمت ماست و در این وضعیت گرانی مثل همکاران قبلی که بازنشسته شدند نمی توانیم کار خاصی انجام بدهیم و کم کردن آن به۳۰ روز و یا پرداخت آن طی یک سال به دور از انصاف و ظلم است. متاسفانه این کار در کارگزینی در حال انجام است. چرا سنوات ایران خودرویی ها۵۰ روزه است؟

۲-پرداخت نکردن به روز حواله ها و از همه مهمتر مطابقت ندادن آن با حواله ایران خودرو که بجای ۲ میلیون ما ۱۲۰میلیون تومان منفعت و سود می کنند.

۳-ندادن معوقه مزد رتبه که باید هر۴ سال یک بار پرداخت بشود. مدیریت حدود ۷ ماهه آن را پرداخت نکرده در حالی که حق قانونی ماست و باید پرداخت کنند. …بیشتر

کار صنفی حق ماست!

با گشوده شدن پرونده جدید برای منوچهر سراج عضو سندیکای کارگران فلزکارمکانیک ایران، ایشان دستگیر و به اوین انتقال داده شد. این سومین بار است که منوچهر سراج به دلیل فعالیت صنفی به زندان می افتد. پیشتر نیز برای پرونده قبلی ششماه حکم صادر شده بود که به دلیل شیوع بیماری کرونا این حکم عقب افتاده بود.

منوچهر سراج از کوشندگانی است که در شهر فیروزکوه بسیار شناخته شده و محبوبیت زیادی مابین زحمتکشان این خطه دارد. مردم فیروزکوه او را چنین شخصیتی میشناسند: تلاش برای تهیه داروی خانواده زحمتکشی و یا شاغل کردن کارگری، حل کردن اختلاف مابین کارگر و کارفرما، کمک به کارگران برای شکایت از کارفرماهای قلدر، اعتراض برای تخریب محیط زیست، خواهش از پزشکی برای درمان رایگان زحمتکشان….

منوچهر سراج، اسماعیل عبدی، جعفرعظیم زاده و دیگر فعالین صنفی مانند دربند ماندگان کانون نویسندگان و تحلیل گر اقتصادی خسرو صادقی بروجنی منافع چه کسانی را به خطر انداخته اند که مستوجب این چنین اسیر شدنی هستند.

سندیکای کارگران فلزکارمکانیک ایران به این باور است که با دربند شدن این انسان های شریف و وکلایی چون نسرین ستوده فقط این حقیقت است که در زندانها قربانی می شود. ما خواهان آزادی همه زندانیان صنفی و مدنی هستیم.

سندیکای کارگران فلزکارمکانیک ایران

اول آبان ١٣٩٩

وضعیت کارگران بازنشسته ایران خودرو!

به گزارش خبرنگار پیام سندیکا، خواسته های بازنشسته های ایران خودرو چنین است:

١- صندوق بازنشستگی آینده ساز بسیار ناکارآمد و وضعیت بازنشسته ها به لحاظ درمان و مستمری ها بسیار افتضاح است.

٢- تعدادی از کارگران بازنشسته شده در شهریورماه، از پاداش قدردانی محروم شده اند و پاسخی از مدیریت دریافت نمی کنند.

٣- سختی کار کارگرانی که در پیمانکاری های قبلی در شرکت ایران خودرو کار می کرده اند متاسفانه در پرونده بازنشستگی این کارگران لحاظ نشده و کارگران مونتاژکار، صافکار، رنگ کار، جوشکار بدنه و ریخته گری سرگردان و با کمی مستمری روزگار سختی می گذرانند.