Archive for می 2023

وقتی محجوب و اسدی نماینده کارگر می شوند!

سالهاست محجوب نماینده مثلن کارگران در مجلس بود. در زمان این رییس خانه کارگری قراردادهای موقت، خارج شدن کارگاههای زیر ده نفر از شمولیت بیمه، خارج شدن مناطق آزاد تجاری از شمولیت قانون کار و تامین اجتماعی، تصویب دستمزدهای زیر تورم و حقیرانه، دستبرد های مکرر به منابع تامین اجتماعی از جمله خرید کارخانه های شستا به قیمت ارزان و پرداخت نکردن پول خرید این کارخانه ها، سکوت در برابر دزدی های آشکار مدیران بی لیاقت از صندوق تامین اجتماعی و شستا، منصوب کردن مدیران اختلاس گر در شستا و بدتر از همه گوش فرمان بودن ایشان و سایر اعضای خانه کارگر از جمله حسن صادقی، سهیلا جلودار زاده در مقابل دست اندازی های کارفرمایان و دولت ها را می توان نام برد.

از سوی دیگر نشستن عناصر کارخانه دار همچون اسدی در هیات مدیره کانون بازنشستگان قزوین و سپس حضور در کانون عالی باعث شده اند که دست اندازی به درمان، معیشت بازنشستگان هر روز از سوی مافیای فعال در سازمان تامین اجتماعی و دولت بیشتر گردد. …بیشتر

نان برای زندگی، نه جان برای نان!

دستگیری ١٠ کارگر دیگر پروژه ای به اتهام لیدری اعتصابات کارگران نفت و گاز جز رسوایی دستگیر کنندگان هیچ ثمری نخواهد داشت. بازداشت این کارگران که به تایید مسوولان بوشهری رسیده است نشان از آن دارد که نه تنها اعتصاب شکست نخورده است بلکه کارگران همچنان متحدانه به دستمزدهای حقیرانه و تهدیدها و عربده جویی های پیمانکاران نه گفته اند. با آنکه از ٨ کارگر دستگیر شده قبلی هنوز هیچ خبری نیست و معلوم نیست اتهام این افراد چیست، مسوولان بوشهری که قرار بود 5 هزار کارگر اعتصاب شکن وارد منطقه کنند و پروژه ها را راه اندازی کنند اکنون فقط توانسته اند این دستگیری ها را انجام دهند.

باز هم اعلام می کنیم این اعتصاب هیچ رهبری نداشته و ندارد و کارگران با خرد جمعی خود تصمیم به ترک پروژه ها گرفته اند. انتساب این عمل به خارج از مرزها پرونده سازی برای کارگران پروژه ای است. همان مسوولانی که اقدام به دستگیری ١٨ کارگر پروژه ای کرده اند اگر فقط ٢ ماه با حقوق های ناچیز و عقب افتاده زندگی کنند خانه را بر سر خود و دیگران خراب خواهند کرد، آنوقت با کارگری که نمی خواهد با حقوق ناچیز کار کند اینگونه رفتار می کنند.
…بیشتر

مصاحبه احمد قاسمی از بازنشستگان مستقل متحد تهرانی با خبرگزاری ایلنا

احمد قاسمی (بازنشسته کارگری) در گفتگو با خبرنگار ایلنا، با اشاره به وضعیت معیشتی کارگران بازنشسته می‌گوید: دولت بدهی سنگین خود به تامین اجتماعی را نمی‌پردازد آن وقت بازنشستگان مجبورند با افزایش ناچیز حقوق سر کنند!

به گفته وی، افزایش ۲۷ و ۲۱ درصدی مزد و مستمریِ ۱۴۰۲ بدون رضایت و اجماع کارگران و نمایندگان کارگری تعیین شده و کارگران مجبور شده‌اند پایین مصوبه امضا بگذارند لذا این مزد غیرقانونی است و باید ابطال شود.

قاسمی دولت را مسئول اصلی ناتوانی پرداخت و کمبود نقدینگی در سازمان تامین اجتماعی می‌داند و می‌گوید: دولت ۲۶ گروه خاص از قبیل خادمان مساجد، قالیبافان، رانندگان، مداحان و… را به سازمان تامین اجتماعی تحمیل کرده و بر خلاف مصوبات قانونی، حق بیمه آن‌ها را نمی‌پردازد؛ در واقع از صندوق بین النسلی و اشتراکیِ تامین اجتماعی برای افرادی برداشت می‌شود که صاحبان صندوق نیستند؛ در این شرایط برای بازنشستگان و سهامداران صندوق پول نیست! …بیشتر

مصاحبه سهراب مژگانی از اعضای بازنشستگان مستقل متحد تهران با خبرگزاری ایلنا

روایت یک بازنشسته از پول داروهای چشم/ چرا سی سال حق بیمه پرداختیم؟

یک بازنشسته می‌گوید: سی سال تمام حق بیمه داده‌ام برای چنین روزهایی؛ حالا باید برای کوچک‌ترین و ساده‌ترین خدمات درمانی پول بپردازم!

به گزارش خبرنگار ایلنا، سهراب مژگانی، یک بازنشسته‌ی کارگری‌ست که صبح سوم خرداد به ایلنا مراجعه می‌کند؛ او فیش پرداخت داروهای خود را در دست دارد و نسبت به این پرداخت معترض است.

مژگانی که به دلیل مشکلات چشمی به بیمارستان جم (یکی از بیمارستان‌های طرف قرارداد تامین اجتماعی) در تهران مراجعه کرده، بابت دو داروی ساده چشمی که ایرانی هستند و جزو داروهای خاص محسوب نمی‌شوند، ۳۵ هزار تومان هزینه پرداخته است. در فیش پرداخت او، ردیفی به نامِ «تعرفه‌ی دارویی» هست که بابت آن ۸ هزار تومان اضافه بر قیمت داروها پرداخت کرده است. …بیشتر

معرفی کتاب – حرفھایی با دخترم درباره اقتصاد – تاریخ مختصر سرمایه داری

این کتاب را که یک فرصت خوب برای آموختن اقتصاد است یک نفر با درجه دکترای تخصصی اقتصاد نوشته است و سابقه تدریس این علم در دانشگاهھای معتبر و مشھور جھان را نیز دارد. اما اینجا ضمن دوری جستن از اصطلاحات پیچیده و روشھای آکادمیک و دانشگاھی برای توضیح عمیقترین مفاھیم اقتصادی، به زبانی بسیار ساده ِ و قابل فھم برای دخترش سنیا اقتصاد را توضیح داده است. خواندن این کتاب را به اعضا سندیکا ها و دوستان کارگر پیشنهاد میکنیم. برای خواندن کتاب اینحا را کلیک کنید.

پیام سندیکا، شماره ١٢١ اردیبهشت ماه سال ۱۴۰٢منتشر شد!

ماهنامه نشریه پیام سندیکا، پیام آور سندیکاهای کارگری ایران شماره١٢١/ سال یازدهم/ اردیبهشت ۱۴۰٢ در ایران بصورت چاپی و الکترونیکی منتشر شد.
در این شماره می خوانید: …بیشتر

ذوب آهن همچنان در تلاطم!

به گزارش خبرنگار پیام سندیکا، بعد از دو بار اعتصاب در ذوب آهن که بخش بزرگی از کارگران به آن پیوستند و خواستار اجرای طبقه بندی مشاغل و دست برداشتن مدیران از طفره رفتن در این موضوع، مدیریت ذوب آهن با افزایش ٥ میلیون تومانی در پرداخت ها تلاش کرده است اعتراضات کارگران را به زعم خود مهار کند.

با توجه به اینکه افزایش ٥ میلیونی تا حدودی توانسته است مرهمی بر گرانی ها باشد اما اجرای طبقه بندی مشاغل را از دستور کار زحمتکشان ذوب آهنی خارج نکرده است. با طبقه بندی مشاغل دستمزدها حداقل افزایشی ٨٠ درصدی خواهند داشت و کارگران ذوب آهنی با شیرینی ٥ میلیون تومانی گول نمی خورند.

قراردادهایی که لغو می شوند!

به گزارش خبرنگار پیام سندیکا، بیمارستان پاستور قزوین که یکی از مراکز مهم بیمارستانی در این شهر است و عموم بازنشستگان تامین اجتماعی برای درمان بیماری های خود به آن مراجعه می کنند در آخرین لحظات روز 31 اردیبهشت قرارداد خود را با بیمه آتیه سازان فسخ کرد. از روز اول خرداد کلیه بیمارانی که از ماهها قبل برای جراحی ها و دیدن بیماران توسط پزشکان متخصص وقت داشتند با این جمله روبرو شدند:« قرارداد با آتیه سازان لغو شده است. برای روند درمان باید پول بپردازید»

در اینکه بیمه آتیه سازان از بدهکاران بزرگ مراکز درمانی است و صد البته سازمان تامین اجتماعی از پرداخت بدهی های خود به مراکز درمانی قصور می ورزد و از طرف دیگر دولت با ندادن طلب های خود به سازمان تامین اجتماعی تکمیل کننده پولی شدن درمان در کشور است، تردیدی نیست. …بیشتر

نان برای زندگی، نه جان برای نان (۲۴)

به گزارش خبرنگار پیام سندیکا، با توجه به دستگیری ٨ تن از کارگران پروژه ای و پرونده سازی برای جمعی از کارگران و ارسال پیامک های تهدید آمیز، جدیدن شرکت IGC مستقر در پالایشگاه آبادان با ارسال پیامک هایی از کارگران خواسته به سرکار خود باز گردند. متن این پیامک ها به شرح زیر هستند:

با سلام

پیرو پیامک ارسال شده توسط کارفرما در پالایشگاه آبادان و حسب دستور کارفرما کلیه پرسنل جهت برگشت به کار (با شرایط حقوق و دستمزد سال گذشته + افزایش قانونی اعلام شده توسط اداره کار) با مراجعه به گیت ۳۰ ( درب شیشه ای) و تکمیل فرم مربوطه آمادگی خود را جهت برگشت به کار اعلام نمایند.

توجه*. *توجه*

همکاران گرامی بومی که در گیت ۳۰ اقدام به فرم نویسی کردند لطفا با واحد اداری (دربندی و رضا سیاوشی )تماس گرفته و اعلام کنند تا پیگیر گیت پاس آنهاشده. و همچنین قابل توجه همکاران غیربومی عدم دسترسی به فرم در گیت۳۰ به دلیل دور بودن از شهرآبادان حتما بابت فعال کردن گیت پاس هایشان با واحد اداری (دربندی و رضا سیاوشی)تماس بگیرند.

*باتشکر*

این پیامک ها از کارگران می خواهند با پشت کردن به کمپین ۲۰/۱۰ و با دادن تعهد به سرکار خود باز گردند. این نمونه دیگری از اجبار کردن کارگران به شکستن اعتصاب است.

ما به کارگران توصیه می کنیم از دادن هرگونه تعهدهای الزام آور و قبول کردن افزایش حقارت آمیز دستمزد بپرهیزند. بسیاری از کارگران همانگونه که در اطلاعیه های گذشته ذکر شد توانسته اند شرایط کمپین را به کارفرماهایشان به قبولانند. از جمله دیروز خبر دادیم که کارگران قرارگاه خاتم در جفیر با افزایش ٨۰ درصدی حقوق به کار بازگشته اند.

برادران کارگر، صبر، اتحاد، رمز پیروی است.

مافیا در راس امور!

با موج گرانی های هر روزه که از سال قبل و با دستور دولت به جامعه تحمیل شد و کالاها 3 برابر افزایش قیمت یافتند، زحمتکشان در رنج و عذاب هستند. هم اکنون مرغ از قیمت مصوب دولت از 62 هزار تومان به 95 هزار تومان رسیده است که نشانگر آن است دولت توانایی کنترل قیمت ها را نه تنها در عرصه مواد غذایی، کالاهای صنعتی، ارز، خودرو، دارویی و بهداشتی و…. را ندارد، بلکه با دستورهای غلط خود به این گرانی ها دامن می زند.

به گفته علی دهقان کیا رییس هیات مدیره کانون بازنشستگان تهران تاکنون 500 قلم دارو از لیست داروهای سازمان تامین اجتماعی که به صورت رایگان در اختیار بازنشستگان و کارگران قرار می گرفت، پولی شده است. گرانی ها و برداشته شدن خدمات رایگان در عرصه دارو و درمان سازمان تامین اجتماعی نشان دهنده این است که مافیا همه کاره اقتصاد، صنعت، دارو و درمان، مواد غذایی و سیاست است و به هیچ قانونی هم تمکین نمی کند و بالاتر از قانون، قدرتش را اعمال می کند. این مافیا از حذف شرکت های پیمانکاری در عرصه تامین نیروی انسانی که لایه اش در مجلس در حال رفت و آمد است جلوگیری می کند. از اجرای قانون بیمه شدن کارگران ساختمانی طفره رفته و آنها را برخلاف قانون بیمه نمی کند. با اعتراضات کارگران پروژه ای در عرصه نفت و گاز با نیروهای امنیتی برخورد می کند. …بیشتر