Archive for ژوئن 2015

” کوشندگان صنفی معلمان را آزاد کنید “

طی یک ماه گذشته دو تن از کوشندگان کانون صنفی معلمان ایران علی اکبر باغانی و اسماعیل عبدی زندانی شدند. همانطوریکه در اطلاعیه قبلی نیز متذکر شدیم بازداشت و حمله به کوشندگان صنفی به سیاست دولت و وزارت کار تبدیل شده است.ما ضمن محکوم کردن این گونه برخوردها ، حمایت از این دو کوشنده صنفی را حمایت از حقوق اجتماعی و صنفی دانسته و رعایت حقوق تاکید شده در قانون اساسی را به حکومت گران متذکر می شویم. حق تجمع و حق داشتن انجمن های صنفی از حقوق اصلی انسانی همه احاد ملت است و تعرض به این حقوق زیر پا گذاشتن اصول قانون اساسی است.
سندیکای کارگران فلزکارمکانیک
94/04/08

گزارش خبرنگار پیام سندیکا

 شرکت ساختمانی توسار که در فاز 8 شهرک پردیس رودهن  به مدت 3 سال فعال است ، 7 ماه حقوق کارگران خود را پرداخت نکرده است. از 35 کارگر ساده این شرکت  همگی افغانی هستند و از هیچ حقوقی برخوردار نیستند. پرسنل دفتری این شرکت از طبقه بندی مشاغل محروم هستند. این کارمندان و کارگران 10 ساعت در روز باید کار کنند و دستمزد پایه وزارت کار را دریافت می کنند.کارگران افغانی روزانه 40 هزار تومان بابت 10 ساعت کار ساختمانی خود می گیرند. در این شرکت مسایل بهداشتی به هیچوجه رعایت نمی شود کارگران افغانی در بدترین شرایط بهداشتی زندگی می کنند. آب آشامیدنی توسط تانکر هایی که از چاه های غیر مجاز آب برداشت می کنند ، تامین می شود.

 

حمایت سندیکای کارگران فلزکارمکانیک از اعضای سرویس کارگری ایلنا و کارگران فارسیت دورود

بنابر اخبار واصله، اعضای سرویس کارگری خبرگزاری ایلنا بصورت یکجا در تاریخ ۲۸خرداد، اخراج شدند. ایلنا تنها خبرگزاری رسمی ایران که اخبار کارگران را پوشش می‌داد، حالا خود دست به اخراج دست‌جمعی خبرنگارانش زده است. …بیشتر

گزارش خبرنگار پیام سندیکا از تحصن کارگران کارخانه فارسیت دورود

امروز ۹۴/۰۳/۳۰ پنج روز است که ۱۶۵ کارگر کارخانه فارسیت دورود در تهران و در مقابل وزارت کار به تحصن نشسته اند و شب ها برای خواب به بهشت زهرا می روند .این کارگران که سوابقی از ۱۴ سال تا ۲۰ سال دارند در پلاکاردی که به نرده های وزارت کار نصب کرده اند چنین نوشته اند: …بیشتر

محمد بی ریا اولین کوشنده کارگری که وزیر شد!

محمد باقر زاده که در عالم ادبیات با نام بی ریا مشهور شد در سال 1293 در منزل غلام نجار در تبریز چشم به جهان گشود.او در جوانی با کارگرانی که از آذربایجان برای ساخت راه آهن سراسری به اقصا نقاط ایران می رفتند همراه گردید و در راه آهن مشغول بکار شد.طبع شعر از همان اوان نوجوانی در او شکل یافت و بعدها در خدمت محرومانان قرار گرفت. کار در راه آهن باعث شد که شعرهایش رنگ و بوی زحمت و تلاش کارگران به خود بگیرد. …بیشتر

گزارش خبرنگار پیام سندیکا از کارخانه ایران خودرو

با توجه به تلاش مدیریت برای رسیدن به حداکثر تولید ، کارگران از سال گذشته با سرعت کار در خطوط مواجه شده اند به صورتی که در خطوط مونتاژ خط تولید حتا برای یک لحظه هم متوقف نمی شود و کارگران درجا شیفت را عوض می کنند. در سالن های رنگ این مدت به 5 دقیقه هم نمی رسد. این بخاطر این است که امسال ایران خودرو کارگر جدید استخدام نکرده و خطوط با حداقل کارگر و حداکثر سرعت کار می کنند.این بخاطر این است که از هزینه کارگری اشان کمی صرفه جویی کنند و در عوض هر کارگر به جای دو کارگر کار کند.
 اعتراضات کارگری سال گذشته در دستمزد هاامسال  تاثیر خود را گذاشت و در مجموع دریافتی کارگران 400 تا 450 هزار تومان افزایش داشته است که شامل 17 درصد افزایش مزد سالانه و طبقه بندی مشاغل و مبلغی هم که کارخانه خودش اضافه کرده است. هرچند که کارگران اصلن نمی دانند که طبقه بندی مشاغل کی و به چه صورت انجام گرفته است . ماهانه 200 هزار تومان هم بابت آکورد ( افزایش تولید ) در کارت کارگران واریز می شود. البته امسال با اضافه کاری شاید یک کارگر ایران خودرویی 2 میلیون تومان در آمد داشته باشد.
 البته هر چهار سال یک بار حواله خودرو به کارگران تعلق می گیرد که کارگران این حواله ها را 2 تا 5/2 میلیون تومان می فروشند. همچنین هر ده سال یکبار هم شاغلین می توانند یک خودرو از ایران خودرو دریافت کنند که 5 میلیون حواله می گیرند و 5 میلیون هم وام تعلق می گیرد که با پراخت مابقی پول شما می توانید صاحب یک خودرو بشوید.
اعتراضات سال گذشته باعث شد که امسال مدیران با یک مخفی کاری حسابی نگذاشتند که کارگران از مبالغ نجومی چند صد میلیونی پاداش و عیدی آنها باخبر شوند و یا از مسافرت های خارجی اشان خبری بیرون درز کند.

روابط عمومی سندیکای کارگران فلزکارمکانیک 10/3/94