اعتصاب کارگران خودروسازی در ایران در اعتراض به عدم پرداخت دستمزد- کنفدراسیون سندیکایی جهانی اینداستریال ۱۱ فوریه ۲۰۲۱.

کارگران کارخانه خودرو سازی- شركت ایران خودرو در تبریز در اعتراض به عدم پرداخت دستمزدهاى خود، دست به اعتصاب زدند. شرکت ایران خودرو اصلی ترین شرکت خودروسازی در ایران است که وسایل نقلیه از جمله کامیون، مینی بوس و اتوبوس را با مجوز شرکت های رنو و سوزوکی تولید می کند. مدتی است که مشکلاتی در این شرکت از جمله اتهامات فساد مالی و همچنین گزارش هایی مبنی بر عدم پرداخت دستمزد و حق بیمه کارگران از سپتامبر و اکتبر سال گذشته (شهريور و مهرماه جارى) ، وجود داشته است.

عدم پرداخت حق بیمه کارگران منجر شده است که اداره تأمین اجتماعی از پرداخت حقوق بازنشستگی كارگران خودداری کند و برخی از کارگران بازنشسته مجبور به ادامه کار باشند. ایران خودرو شش کارخانه تولیدی در ایران دارد که ظرفیت کارخانه تبریز سالانه ١٢٠ هزار دستگاه است. این شرکت خودروسازی چند ملیتی که دارای کارخانه در کشور های آذربایجان، بلاروس، سنگال، سوریه و ونزوئلا نیز می باشد، بیماری همه گیر کرونا را دلیل وجود مشکلات در پرداخت دستمزدها می داند. کارگران تبریز اعتصاب خود را از ۳۰ ژانویه (١٠ بهمن ماه) شروع کردند. گزارش شده است که چندین کارگر در نتیجه این اعتصابات اخراج شده اند.

سندیکای کارگران فلزکار مکانیک ایران، از اعضای کنفدراسیون سندیکایی جهانی اینداستریال، گزارش داده است که شرایط کارگاه های صنعتی در سراسر ایران فاجعه بار است زیرا اثرات اقتصادی بیماری همه گیر کرونا به پیامدهای جاری ناشی از تحریم های گسترده اقتصادى و بانكى ایالات متحده اضافه شده اند. کارخانه های بزرگ خودرو سازی و شرکت های تأمین کننده های قطعات برای آنها، تحت تأثیر قرار گرفته و بسیاری از آنها قادر به پرداخت حقوق و حق بیمه کارگرند نمی باشند. این امر موجب شده است که کارگران قادر به دریافت مزایا و خدمات بهداشتی نباشند. کارگران ایران خودرو جدیدترین گروه از کسانی هستند که در برابر این شرایط غیرممکن زندگی و کار، به اعتراض آشکار دست زده اند. اعتراضات در میادین نفت و گاز پارس جنوبی از آگوست سال گذشته و با مطالبات روزافزون کارگرانی که خواهان شرایط مناسب کاری و اشتغال مستقیم و نه از طریق دلالان و شركت هاى پيمانكار نيروى انسانى می باشند، ادامه دارد. کارگران بازنشسته در سراسر کشور نیز، که به دلیل سطح پایین حقوق بازنشستگی، پس از یک عمر خدمت در فقر میباشند، دست به اعتراض زده اند. سطح فقر در حال حاضر چهار برابر متوسط حقوق بازنشستگی است. اعضای بازنشسته سندیکای کارگران فلزکار مکانیک ایران در سازماندهی این اعتراضات فعال می باشند.

کمال اوزکان، معاون دبیر كل کنفدراسیون سندیکایی جهانی اینداستریال اظهار داشت که: “دولت ایران در مسئولیت خود در قبال شهروندان کوتاهی کرده است. این اجازه را به شرکت ها داده است تا از کارگران سو استفاده کنند و در طی یک بیماری همه گیر جهانی، در زمانی که بیشترین نیاز به آن وجود دارد، سیستم تأمین اجتماعی را با کمبودهای وحشتناکی روبرو کرده است.

کارگران ایرانی برای دفاع از حقوق خود خود به اعتراض برخائها اند. آنها حق دارند که چنین کنند و شجاع هستند که در برابر یک رژیم سرکوبگر و شرکتهایی که از عهده مسئولیتهای خود بر نمی آیند ایستادگی می کنند. ایران باید اتحادیه های مستقل کارگری را به رسمیت بشناسد تا کارگران و بازنشستگان کشور بتوانند به عدالت دست بيابند”.